Ірина Геращенко: нарешті світ почув кількість в’язнів Кремля у Росії, на тимчасово окупованих територіях ОРДЛО і в Криму – більше 400 людей

Депутатки «Європейської Солідарності» Іванна Климпуш-Цинцадзе та Ірина Геращенко обговорили з Уповноваженою Верховної Ради України з прав людини Людмилою Денісовою процес звільнення українських заручників, які тримають у в’язницях на окупованих територіях Донбасу та в Криму. Про це вони повідомили на брифінгу.

«Нарешті вчора ми вперше почули під час зустрічі президента Зеленського з президентом Байденом про те, що передали списки американський стороні», – зазначила депутатка.

«Я думаю, що це ми вперше за два роки почули, що це турбує Зеленського. Окрім цих перших обмінів, коли він віддав задля звільнення українських заручників без суду і слідства і «беркутівців», і головного фігуранта по справі МН17 Цемаха», – додала Климпуш-Цинцадзе.

Представниця «Європейської Солідарності» наголосила, що депутати і далі будуть працювати над цим, будуть ініціювати додаткові обговорення.

«І в рамках тої ж «Кримської платформи», якщо вона не є суто піарівським прикриттям, потрібно було б працювати над звільненням заручників незаконно ув’язнених. Це про порушення прав людей в Криму», – вважає вона.

«На жаль, від українських можновладців під час «Кримської платформи» я про це не почула. Якщо не чуємо від влади, будемо працювати над цим в опозиції. У нас є спільне завдання для країни, заради цих родин», – сказала вона.

Співголова фракції «Європейська Солідарність» Ірина Геращенко також зауважила: «Нарешті Україна і світ почули справжню цифру українців, кримських татар, яких Путін незаконно утримує в тюрмах окупованого Криму, Донбасу та Російської Федерації – більше 400 людей».

При цьому представниця «Європейської Солідарності» підкреслила, що дані про заручників Кремля збиралися і командою п’ятого Президента України Петра Порошенка і офісом Уповноваженої з прав людини. «Цифра озвучена Зеленським під час зустрічі з Байденом – це не цифра Зеленського. Це та інформація, яку збирала наша політична команда, коли ми працювали в рамках Тристоронньої контактної групи, займалися питаннями звільнені і це та інформація та робота, яка ведеться саме офісом Уповноваженої з прав людини, коли збирається інформація від родин кримських татар і українців, які постраждали зараз від окупації Криму і родичі яких знаходяться в тюрмах. Так само така інформація збирається з ОРДЛО», – пояснила Ірина Геращенко.

Вона додала, що всі прізвища в цьому списку перевірені. «Ця цифра має звучати на всіх міжнародних майданчиках. Тому що світ повинен знати», – підкреслила Геращенко.

За словами депутатки, Омбудсменка розповіла, що за час так званого режиму тиші більше 60 українців були захоплені в ОРДЛО і кинуті в тюрми.

«У мене є питання: чому тільки зараз прозвучала ця цифра, чому Україна і світ не знають прізвищ? Власне ми вважаємо дуже важливим активізацію цього питання. Ми так само підтримуємо позицію, що США мають бути більш активно залучені до питання врегулювання війни на Донбасі, деокупації Криму і Донбасу. І очевидно, що одним із підсумків візиту Зеленського мало би стати повернення в ієрархію американської влади посади спецпредставника уряду США з питань України, який опікувався цими питаннями, був би на постійному зв’язку з українського стороною і з нашими партнерами в Європейському Союзі, і був би відповідальним за ці питання», – вважає вона.

«Очевидно, що сьогодні звільнення заручників потребує такого тиску на РФ. Позиція «Європейської Солідарності», що ця тема потребує особливої уваги парламенту», – сказала співголова фракції.

Вона також зауважила, що депутатки мають спільну позицію з Омбудсменкою Денисовою, що має бути і закон про статус політв’язнів, заручників і військовополонених, який би дав гарантії цим людям отримати певні юридичні послуги і захист від держави, а їхнім родинам надав би соціальний захист.