З рахунків підприємців податкові борги будуть списуватися автоматично, без рішення суду – Южаніна про зміни до Податкового кодексу

Малий та середній бізнес потрапляє під черговий удар – монобільшість планує надати право податківцям без рішення суду знімати кошти з рахунків платників, які заборгували. Про це написала народна депутатка з фракції «Європейська Солідарність» Ніна Южаніна на сторінці у соціальній мережі Facebook.

Вона зауважила, що комітет продовжив розгляд поправок до законопроекту про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень (№5600), залишаючи в ньому норми, які не дадуть нормально працювати малому та середньому бізнесу в Україні.

Серед таких норм автоматичне списання боргу з рахунку підприємців без рішення суду. «Чи будуть списуватися кошти з рахунків платників без рішення суду на 91 день несплати податкового боргу? Будуть, причому з першої гривні. І те, що податківці говорять, що ця норма не стосуватиметься ФОПів, — брехня», – наголосила вона.

Депутатка зазначила, що сьогодні загальна сума податкового боргу становить 17,8 млрд грн.

«Найгірше, що від цієї норми найбільше постраждає середній бізнес, який має незначні суми заборгованості», – наголосила представниця «Європейської Солідарності».

При цьому, залишається обмеження перенесення збитків минулих років не більше 50% великими платниками податків.

«Це відкат на багато років назад і порушення міжнародних стандартів обліку. Адже ще у складному 2015 році ми відійшли від норми щодо невключення збитків минулих періодів до фінансового результату. Буде збільшуватися фінансовий результат до оподаткування в разі, якщо платник надає безповоротну фінансову допомогу пов’язаному з ним збитковому платнику. Таким чином – прибирається єдиний інструмент підтримки одних підприємств іншими, оскільки в їх діяльності Міністерство фінансів вбачає схеми», – наголосила Ніна Южаніна.

Законопроект передбачає, що третій та наступні продажі об’єкту нерухомості фізичною особою протягом року оподатковуватиметься за ставкою 18% з доходу, зменшеного на суму витрат.

«А це 7800 операцій на рік на суму 3,5 млрд грн. Це означає, що фізичні особи-забудовники на ринку нерухомості будуть у нерівному становищі порівняно з юридичними особами-забудовниками», – зазначила депутатка.

Також Ніна Южаніна розповіла, що в проекті з’явилася поправка щодо продовження періоду застосування касового методу з ПДВ для електроенергетики та житлово-комунального господарства, який мав закінчитися 1 січня 2022 року. «Звісно, поправка важлива. Але ж її додають до законопроекту, дуже шкідливого для економіки», – при цьому сказала вона.

Комітет також зменшив строки включення платниками податку на додану вартість до складу податкового кредиту податкових накладних до 365 днів, замість 1095. «Це втричі зменшує можливості для платників, ніж зараз. Обмеження права на відшкодування ПДВ залежно від ступеня переробки (не менше 8%) із законопроекту прибрали. Норми щодо переведення відшкодування ПДВ в ручний режим відмінені. 5600 нічого не змінює в порядку відшкодування ПДВ», – прокоментувала депутатка.

Крім того, Ніна Южаніна повідомила, що в законопроект внесли нову норму щодо ведення діяльності на певних територіях, де є шахти, які класифікуються як шахтарські містечка. Перелік таких населених пунктів неповний, але з повним пакетом пільг на 15 років. Водночас в комітеті так і не пояснили чому підтримка інших депресивних регіонів залишилося поза увагою.