Міжнародні партнери України та громадянське суспільство застерігають владу від політичного переслідування Петра Порошенка

Міжнародні партнери України застерігають владу від політичних мотивів у справі проти лідера опозиції, п’ятого Президента Петра Порошенка.

Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні оприлюднило заяву, в якій наголосило на неприпустимості політичного переслідування лідера опозиційної партії.

«Сполучені Штати уважно стежать за справою проти колишнього президента Порошенка. Дуже важливо, щоб процес і результат ґрунтувалися на принципах верховенства права, а не політичних мотивах», – йдеться на сторінці Посольства у твіттері.

Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс у твіттері також застерегла владу від упередженого правосуддя.

«Я уважно стежу за звинуваченнями, висунутими проти Петра Порошенка. Важливо, щоб правоохоронні органи та судова влада розглянули цю справу, як і будь-яку іншу, незалежно, неупереджено та професійно, зебезпечуючи справедливість та повагу до належного процесу», – застерегла Мелінда Сіммонс.

Посольство Канади зробило заяву щодо справи проти Порошенка, в якій застерегло владу України від упередженого та незаконного переслідування лідера опозиції.

«Канада уважно стежить за серйозними звинуваченнями на адресу екс-президента Петра Порошенка. Важливо, щоб будь-яке розслідування відповідало найвищим стандартам прозорості, справедливості, законності та неупередженості», – йдеться у заяві Посольства, оприлюдненій у твіттері.

У Європейському Союзі застерегли владу від порушення принципу верховенства права.

«ЄС спостерігає за ситуацією щодо повідомлення підозри колишньому Президенту Порошенку. Головними складовими верховенства права є належна процедура, незалежність, неупередженість правосуддя,справедливість, прозорість судового процесу. Враховуючи це, ЄС відстeжуватиме розвиток подій», – йдеться у заяві Представництва ЄС в Україні.

Депутати Європейського Парламенту оприлюднили жорстку заяву щодо справи проти Петра Порошенка. У Європарламенті наголосили: українська влада має утримуватися від політичних переслідувань і вибіркового правосуддя, як у часи Януковича.

«Ми наполегливо застерігаємо компетентні органи України утримуватися від можливого політично мотивованого переслідування та уникати навіть натяків щодо повернення до відомих з минулого практик вибіркового правосуддя та політично мотивованих переслідувань у країні, яка прагне європейської інтеграції та, зокрема, перебуває, у процесі впровадженнявсеосяжної реформи судової системи, яка має призвести до безперечного застосування верховенства права без будь-яких сумнівів щодо політичного впливу», – йдеться у заяві.

«Ми очікуємо, що правоохоронні органи, зокрема Державне бюро розслідувань та Генеральна прокуратура, не стануть знаряддям боротьби з політичними опонентами нинішньої адміністрації шляхом висування звинувачень у «державній зраді» та «фінансуванні тероризму». Ми очікуємо на належний процес і незалежність, неупередженість судової влади, справедливість і прозорість судових процедур», – пишуть євродепутати.

«Будь-які політичні розбіжності повинні вирішуватися шляхом відкритих політичних дебатів і виборів як демократичного інструменту, а не шляхом вибіркового правосуддя. Ми закликаємо українську владу до реалізації європейського вибору України та невпинно залишатися на безкомпромісному шляху судової реформи», йдеться у документі.

Американський  дипломат, колишній спецпредставник США у справах України Курт Волкер наголошує: боротьба Зеленського із прозахідним лідером Порошенком вигідна Путіну. У той час, коли Путін розгорнув на кордонах України багатотисячне військо, Володимир Зеленський бореться з прозахідними силами в Україні – пише Волкер у статті «Зворотний відлік розпочався. Як зупинити нове вторгнення Росії в Україну».

«Путін бачить, що Україна розділена. Незважаючи на те, що російські сили підійшли впритул до кордонів, президент Володимир Зеленський бореться з двома найпотужнішими прозахідними силами в Україні — колишнім президентом Петром Порошенком і найбагатшим українським бізнесменом – у той час як інші, більш одіозні олагірхи залишаються в тіні», – пише Волкер. 

«Нинішній підхід до деолігархізації, а також вибір часу в період посилення російських загроз лише вигідні Росії. Настав час для всіх прозахідних сил в Україні забути про свої розбіжності та разом працювати над захистом країни», – переконаний Курт Волкер. 

Грузинські політики та громадські діячі закликали українську владу відмовитись від політичних переслідувань Порошенка. Відповідний лист оприлюднив на своїй сторінці у мережі Facebook Гіоргі Вашадзе – депутат Парламенту Грузії, Голова політичної партії «Стратегія Акмашенебелі».

«Зараз ми бачимо дуже тривожну ситуацію в Україні, коли колишньому президенту Порошенку висунули підозру за звинуваченням у державній зраді та фінансуванні тероризму. Ми вважаємо, що переслідування політичного опонента, якого все ще широко підтримують як всередині країни, так і на міжнародному рівні, не піде на користь міжнародному іміджу України, тоді як Захід зараз наполегливо працює, щоб допомогти Україні захистити її територіальну цілісність і суверенітет. Варто зазначити, що ми знаємо Президента Порошенка як політика, який активно боровся проти російської агресії як на внутрішньому, так і на всіх міжнародних рівнях», – зазначили грузинські діячі.

Президент України Володимир Зеленський вибрав дуже невдалий час, щоб розпочати переслідування опозиції. Це може розділити країну на тлі загрози повномасштабного нападу з боку Росії – про це пише американське видання The Washington Post. Видання зазначає, що Зеленський, популярність якого різко впала з того часу, як два роки тому він здобув командну перемогу на президентських виборах в Україні, може розіграти популістську гру.

Віце-Маршалок Сенату Республіки Польща Міхал Камінський застеріг українську владу від переслідувань п’ятого президента Порошенка. Він наголосив: європейські партнери не розуміють, чому у ситуації щоденної загрози російського вторгнення влада України не консолідує суспільство, а займається тиском на опозицію.

«Президент Порошенко – дуже надійний партнер Заходу. Його голос, як ми чули сьогодні в Польші, дуже важливий для захисту України, тому що президента Порошенка як визнаного лідера дуже добре приймають у західних країнах, до нього прислухаються, і його заклики чують на Заході», – говорить Камінський.

«Люди на Заході і люди в Польщі не розуміють, що відбувається в Україні. Майже щодня виникає загроза російської агресії, і в цей же час ми чуємо, що є звинувачення і напади на президента Порошенка та інших лідерів опозицій. Сьогодні Україні потрібна єдність, а не розділення», – наголошує польський політик.

Президент Республіки Польща у 2010-2015 роках Броніслав Коморовський вважає, що справа проти Петра Порошенка на тлі загрози російського вторгнення – це зразок політики “розділяй і володарюй”.

“Це стара російська політика, “divide et impera”, “розділяй і володарюй”. Ділити суспільства, нації, бо тоді ними можна керувати. І це проблема, як не дати розділити Європейський Союз, як не дати поділити українське суспільство”, – сказав Коморовський журналістам у Варшаві в кулуарах міжнародної безпекової конференції.

«Наш головний меседж: показати Україні, що вся Польща, вся польська політична еліта, незалежно від політичних орієнтацій, підтримує Україну. Підтримує українську незалежність і однозначно на стороні України під час сьогоднішньої кризи», – наголосив Коморовський.

Європейський конгрес українців висловлює стурбованість у зв’язку з відкриттям кримінального провадження щодо п’ятого президента України (2014-2019), лідера партії “Європейська солідарність” Петра Порошенка, якого обвинувачують у державній зраді.

“Справа відбувається у тривожний час і має ознаки виборчого правосуддя”, – йдеться у заяві Конгресу, яку в неділю опублікував на своїй сторінці у Facebook голова Спілки українців Португалії Павло Садоха.

У заяві наголошується, що над Україною нависла реальна загроза широкомасштабного військового вторгнення РФ, “тому потрібна максимальна консолідація всіх політичних сил та суспільства”.

“Через нарощування військової потуги Росії на українсько-російському кордоні Україна та процеси, які відбуваються навколо неї, перебувають у сфері пильної уваги світових політиків та міжнародної спільноти. Пред’явлення підозри впливовому опозиційному політику в державній зраді може призвести до серйозної дестабілізації ситуації в Україні та підриву до неї довіри зарубіжних партнерів. Ситуація може негативно вплинути на підтримку України в її протидії російській агресії з боку міжнародної спільноти”, – наголошується в документі.

Європейський конгрес українців закликав владу та всі політичні сили в Україні “утриматися від внутрішніх конфліктів для збереження незалежної та демократичної України”.

Британська газета  Financial Times цитує Порошенка, який застерігає владу від розколу суспільства в той час, коли біля українських кордонів стоїть російська армія.

«Сьогодні, коли вся Європа та весь світ, включаючи всю Україну, мають об’єднатися проти (президента РФ Володимира Путіна), в Україні відбуваються дивні речі», – пише видання.

Із заявою щодо неприпустимості тиску на опозицію та переслідувань лідера партії «Європейська Солідарність» Петра Порошенка виступила Стратегічна Рада Руху опору капітуляції, яка вважає, що репресії розхитують державу в інтересах Кремля.

«У 2014-2015 роках Україна витримала удар російської агресії, оскільки тоді відбулося об’єднання активного громадянського суспільства, українського політичного класу та всіх гілок влади для відсічі ворогу. В ті роки зокрема було створене українське військо, Україна диверсифікувала джерела надходження енергоносіїв і наблизилася до мети бути незалежною у сфері енергетичної безпеки. Теперішній порядок денний вимагає ще більшої уваги до питання національної єдності перед загрозою масштабної агресії Російської Федерації. Натомість дії політичного керівництва країни продовжують спрямовуватися на створення нових внутрішніх фронтів. Саме із цього погляду слід розглядати політичний тиск на на громадських активістів і волонтерів, на журналістів, на Суспільне мовлення, на україноцентричну політичну опозицію, у т.ч. – на п’ятого Президента України Петра Порошенка. Уже два роки здійснюється розправа над безпідставно звинуваченими Андрієм Антоненком, Юлією Кузьменко, Яною Дугарь, триває політично вмотивоване переслідування Сергія Стерненка. Стратегічна Рада РОК підкреслює, що захист національних інтересів, оборона України від зазіхань путінської Росії не може розглядатися представниками влади лише з огляду на особисті образи чи стурбованістю про свій рейтинг на наступних президентських або парламентських виборах. Ці репресивні дії підвищуючи градус суспільної напруги та дестабілізують суспільну ситуацію, що є вигідним Кремлю.

Звертаємося до Президента Володимира Зеленського із закликом припинити політичні переслідування в країні, позбутися зрадників у найближчому оточенні, перейти до втілення політики національної єдності та піклуватися про зміцнення обороноздатності держави. Бо завтра може бути вже пізно», – йдеться у заяві, яку підписали В’ячеслав Брюховецький, Герой України, почесний Президент Національного університету «Києво-Могилянська академія», учасник Ініціативної групи «Першого грудня»; Володимир Василенко, Надзвичайний і Повноважний Посол, Представник України в Раді ООН з прав людини (2006-2010); Володимир Огризко, Надзвичайний і повноважний посол України, міністр закордонних справ України (2007-2009 рр); Сергій Квіт, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія», Міністр освіти і науки України (2014-2016); Роман Безсмертний, Надзвичайний і Повноважний Посол, Віцепрем’єр-міністр України (2005); Михайло Гончар, Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ»; Данило Лубківський, Надзвичайний і Повноважний Посланник, Заступник міністра закордонних справ України (2014).

У ПЦУ висловили занепокоєння щодо обвинувачень у державній зраді п’ятого президента України Петра Порошенка. Представники церкви переконані, що політичні суперечки мають залишатися у політичній площині, особливо зважаючи на скупчення військ Росії  біля кордонів України.

“Протягом багатьох років наша Церква разом з іншими Церквами і релігійними організаціями України послідовно підтримували і продовжують підтримувати реформу правосуддя. Одним із ключових елементів цієї реформи є неухильне дотримання принципів незалежності та справедливості правосуддя на всіх етапах його здійснення – від початку слідства і до судового вироку та його виконання. Слідство і судовий розгляд мають відбуватися без жодного політичного тиску чи впливу на них із боку інших гілок та центрів влади, як це визначено Конституцією і законами України”, – йдеться в заяві ПЦУ.

У Православній Церкві України заявили: корупція, “телефонне право”, вибіркове та політично мотивоване правосуддя підривали та продовжують підривати авторитет України, суспільну довіру до правоохоронної і судової систем. Такі прояви зла стали однією з причин Революції Гідності, коли український народ повстав проти системної несправедливості та неправди з боку тих, хто мав стояти на сторожі закону і порядку. Всі ці вади також стають особливо небезпечними в умовах зовнішньої гібридної агресії проти України.

“Враховуючи все це ми поділяємо занепокоєння як у суспільстві, так і серед міжнародних союзників та партнерів України щодо обвинувачення колишнього глави держави у зраді. У час, коли суспільство поділене на політичному ґрунті, а супротивник скупчує біля кордонів війська і демонструє готовність до відкритого наступу, на наше переконання всім, від кого залежить розгляд цього питання, слід бути особливо пильними, неупередженими, пам’ятати про наслідки своїх рішень. Переконані, що політичні суперечки між тими, хто перебуває при владі, та тими, хто знаходиться в опозиції, повинні залишатися у політичній площині, як це притаманне демократичним європейським країнам”, – заявили в ПЦУ.

Підозра Петру Порошенку є необґрунтованою і юридично нікчемною – такий висновок робить відомий правозахисник, радянський дисидент, Голова правління Української Гельсинської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров.

Він проаналізував документ на предмет його відповідності законодавству України та ЄС, а також практиці ЄСПЛ у подібних справах.

“Дивним є те, що 32-сторінкова підозра про події 2014-2015 років починається з розлогої розповіді про створення ООН у 1945 році. У підозрі приділяється три сторінки тексту установчим документам ООН, які не мають жодного стосунку до предмету кримінального провадження. Подальші 13 сторінок описують історію російської агресій в Україні, мету і завдання “Л/ДНР”, цитується Конституція, нормативні акти прийняті у зв’язку із збройною агресією Росії. Більше 50% тексту в підозрі, який або не має жодного відношення до справи, або має опосередковане відношення, вже викликає сумніви у її обґрунтованості”, – зауважує Захаров у своїй статті “Про нікчемність підозри Порошенку”.

“У підозрі, де 3 сторінки присвячено статутним документам ООН та 13 сторінок – історії російської агресії в Україні, меті і завданням “Л/ДНР”, цитуються Конституція та нормативні акти, прийняті у зв’язку із збройною агресією Росії, не присвячено жодного абзацу обґрунтуванню наявності прямого умислу на скоєння державної зради в діях Порошенка”, – наголошує Захаров.

Правозахисник зазначає: в підозрі не наведено жодної аргументації на користь того, що метою Порошенка була державна зрада та сприяння тероризму, а не державницька позиція, спрямована на забезпечення України теплом та електроенергією.

“Потрібно звернути увагу, що підозрі не вистачає конкретики. Найбільш вживані слова у тексті підозри після слова “Порошенко” – це слова “невідомо” та “не встановлено”. Зокрема, постійно згадується: “у невідомий час”, “в невідомому місці”, “невстановлені обставини”, “невстановлені особи” тощо, немає жодної конкретної дати”, – пише Захаров.

“Підозра не може виглядати обґрунтовано, коли “невідомо” про більшість деталей начебто вчиненого злочину. Через таку кількість невідомого, ця підозра більше схожа на оповідання, ніж на підозру”, – переконаний директор ХПГ.

Захаров також наголошує, що справа проти Порошенка має ознаки політичного переслідування.

“Президент Володимир Зеленський, починаючи з передвиборчої компанії, постійно прямо або опосередковано висловлювався про необхідність “посадки” Петра Порошенка. Лозунг “весна прийде – саджати будемо” був, у першу чергу, адресований Порошенку. Пізніше такі заяви почали робити Генеральний прокурор, народні депутати та інші високопосадовці. Це є явною ознакою політичних мотивів переслідування Порошенка”, – пише правозахисник.

“Такими мотивами є: ліквідація основних опозиційних кандидатів на пост наступного президента України, недопущення опозиційної непровладної риторики та реалізація передвиборних обіцянок чинної влади та підвищення її політичного рейтингу. ЄСПЛ вже визнавав порушення прав людини при кримінальному переслідуванні опозиційних діячів в Україні, зокрема у справах “Тимошенко проти України” та “Луценко проти України”, – нагадав Захаров події часів Януковича.

“Підсумовуючи, слідство на нашу думку, не обрунтувало підозру на вчинення державної зради та сприяння діяльності терористичної організації, оскільки не навело жодних аргументів щодо наявності умислу Петра Порошенка на скоєння цих дій”, – резюмує Захаров.

Ініціативна група «Першого грудня» звернулась до української влади із закликом припинити переслідування Петра Порошенка, яке поглиблює розкол у державі.

«Вручення підозри у вчиненні державної зради та сприянні терористичній організації Петру Порошенку – один із проявів небезпечного крену в політиці Зеленського. Обидва ці формулювання передбачають наявність прямого умислу на скоєння дій, кваліфікованих саме таким чином. Підозра має бути обґрунтованою, але в офіційній версії вона не містить жодного аргументу, який би доводив такий умисел. Тому вона є юридично нікчемною і свідчить про очевидне політичне переслідування чинним Президентом свого опонента. Як можна не бачити, що таке переслідування стане щедрим подарунком державі-агресору й викличе чергове розчарування союзників України, допомога з боку яких в умовах російської агресії є необхідною передумовою нашої перемоги?!», – зазначають учасники Ініціативної групи.

«Це переслідування лише поглибить розкол у державі, оскільки сподобається одним й гальванізує протест з боку інших. Чи цього хоче Президент Зеленський, коли на кордонах нашої країни стоять ворожі війська?», – наголошують підписанти.

«Ми усвідомлюємо, що в умовах граничних геополітичних викликів керівництву держави хотілося б мати суспільство, яке слухалось би його керма. Проте спроби зібрати це суспільство в «один кулак», згортаючи демократичні свободи й нарощуючи елементи авторитарності, насправді є погибельними, оскільки неминуче вестимуть до подальшого зловживання владою, а тоді до фактичного поглинання країни авторитарною Росією. Натомість країну можна і треба консолідувати, опанувавши якісно іншу методологію, до якої не звикла наша система державного управління, а саме: невтомного узгодження своїх дій з політичними партнерами й опонентами, пошуку спільної стратегії національного розвитку на основі спільної ціннісної платформи», – вважають моральні авторитети нації.

Львівська обласна рада підтримала звернення ініційоване «Європейською Солідарністю» до Президента України, Верховної Ради України, Генерального прокурора України щодо припинення політичного переслідування опозиції і її лідера Петра Порошенка. До звернення також долучаються місцеві ради по всій Україні.

«Офіс Генерального прокурора спільно із Державним бюро розслідувань проводять активні переслідування опозиції, яка стає найпопулярнішою політичною силою країни, тим самим приховується бездіяльність влади. Звертаємо увагу, що під командуванням п’ятого Президента України Петра Порошенка новостворена українська армія звільнила дві третини окупованого Донбасу, підписано Угоду про асоціацію з Євросоюзом, Томос про автокефалію Української Православної Церкви, отримано безвіз та енергетичну незалежність від Росії.

Перед обличчям загрози російського вторгнення вимагаємо негайно припинити переслідування опозиції, зокрема лідера політичної партії «Європейська Солідарність», п’ятого Президента України Петра Порошенка, стати на захист інтересів української держави шляхом консолідації суспільства.

Закликаємо проукраїнські патріотичні сили об’єднати зусилля заради збереження демократії, свободи слова, збереження зафіксованого в Конституції Євроатлантичного вибору Української держави і відновлення територіальної цілісності України.

Зауважимо, такі ж звернення будуть озвучені депутатами від партії «Європейська Солідарність» у радах усіх рівнів на Львівщині. Ми не дозволимо владі Зеленського знищити опозицію. Сьогодні «Європейська Солідарність» є єдиною проукраїнською опозиційною силою, яка впевнено відстоює сувернітет держави та її проєвропейський шлях розвитку», – йдеться у заяві.

Таке ж звернення скерували й депутати Чернівецької обласної ради.

«У час, коли ворог нарощує свою присутність на кордонах України, подібні кроки не можна розцінювати інакше ніж підігрування російському агресору. Усі 108 депутатів місцевих рад від партії “ЄС” вимагають негайно припинити переслідування опозиції», – зазначив заступник голови облради Михайло Павлюк.