«Миру можна досягти, але успіх приходить тільки із силою»: інтерв´ю Порошенка газеті «Corriere della Sera»

Інтерв´ю опубліковане у газеті «Corriere della Sera».

П’ятий президент України надсилає меседж прем’єр-міністру Італії Драгі: «Ми чекаємо його з відкритими обіймами. Він великий європейський лідер, і він не сумнівався в підтримці нашої справи».

«Ми чекаємо прем’єр-міністра Маріо Драгі з відкритими обіймами в Україні. Я його добре знаю, ми познайомилися, коли я був президентом – це великий європейський лідер, який не сумнівався в підтримці нашої справи з початку російського вторгнення. Я хочу скористатися цим інтерв’ю з Corriere, щоб надіслати йому послання подяки та дружби», – каже Петро Порошенко. Президент з 2014 по 2019 рік, він очолював воєнне протистояння під час анексії Росією частини Донбасу та Криму, з 24 лютого він відмовився від старих суперечок з Володимиром Зеленським в ім’я національної єдності.

Перш ніж говорити про війну: на якому етапі ми маємо можливість відновити діалог заради миру?

«Зрозуміло, що ми хочемо миру. Але, на жаль, я зараз не вірю в переговори, і причина дуже проста: наші позиції занадто протилежні. Путін хоче нас вбити, а ми маємо намір жити. Путін хоче стерти нас з карти Землі і зробити так, щоб ми існували лише як російська провінція. Ми вважаємо, що маємо право залишатися незалежними. Можливо, у нас немає історії Риму, але ми є однією з найстаріших націй у Східній Європі. Більше того, Путін показав, що він діє як людина із психічним розладом, жорстока й агресивна, він виключив себе з міжнародного співтовариства».

Яке ж тоді рішення?

«Україна має бути достатньо сильною, щоб протистояти військовій агресії, ми повинні залишатися єдиними внутрішньо і нам потрібна міжнародна підтримка. Успіх може прийти тільки із силою. Путін розуміє лише цю мову, він  показав, що може зайти так далеко, як ми йому дозволимо. Слід також пам’ятати, що Путін атакував увесь Захід разом із його цінностями, заснованими на демократії та свободі. Якщо Україна впаде, армія Путіна не зупиниться. Він уже заявив, що не сприймає війська НАТО в Болгарії, Румунії та інших східноєвропейських країнах, включаючи республіки Балтії. Кілька годин тому керівник його Генштабу заявив, що хоче «звільнити» Придністров’я, тому має на меті напасти на Молдову».

З чого мають відновитись переговори?

«З трьох умов, які не обговорюються: припинення вогню, звільнення полонених, яких він тримає в якості заручників, і повернення на позиції 23 лютого. Другим етапом будуть гарантії безпеки для всіх – і це тому, що ми в принципі не можемо довіряти Путіну».

Ви хочете сказати, що при владі Путіна миру не буде?

«Без нього світ був би набагато безпечнішим. Але саме наш опір під час нападу показує, що немає нічого неможливого. Через 72 години нам пророкували загибель, але ми все ще успішно боремося сьогодні, через два місяці. Однак наше прохання до міжнародної спільноти не змінюється: нам потрібна зброя, зброя і ще раз зброя. Можливо, майбутнє світу залежить від 1000 танків, 100 літаків, 300 ракет «земля-повітря» чи трохи більше. Хіба це не абсурд? У нас є довгий список добровольців, які хочуть воювати, але нам потрібна зброя».

Чи дієве ембарго?

«Звичайно, і я ще раз хочу подякувати італійському уряду та людям, які це застосовують, навіть ціною штрафу за вашу залежність від російського газу. І дякую, що надіслали зброю. Я постійно закликаю до повної ізоляції Росії. Якщо російський народ підтримує війну, то це правильно, щоб отримати прямі наслідки».

Одним з європейських занепокоєнь залишається те, що Путін, припертий до стіни, може вдатися до нетрадиціної і навіть ядерної зброї.

«По-перше, ніколи не вірте Путіну. Стільки разів він давав обіцянки, які не виконував. По-друге, п’ять років переговорів навчили мене, що не треба його боятися. По-третє, я впевнений, що він не буде використовувати атомну бомбу в цій війні, бо боїться за своє життя: він добре знає, що буде нетрадиційна відповідь. Тим паче, все одно це вже ядерна війна: російські війська обстріляли АЕС під Запоріжжям і поставили під загрозу стабільність Чорнобиля».

Висновок?

«Ми, українці, боремося за вас. Якщо ви не допоможете нам, війна скоро буде у вашому домі».

Ваші сьогоднішні стосунки із Зеленським, чи б ви зробили інший вибір, якби були президентом?

«Немає більше жодного «президента» та «лідерів опозиції», ми разом працюємо на зміцнення України, хоча за п’ять років президентства я зробив усе, щоб уникнути війни».

Чи можна було уникнути цієї війни?

«Ні, і зараз ми співпрацюємо, щоб перемогти».

Ваше послання до проросійських європейців?

«Приїдьте подивитись на братські могили Бучі чи Бородянки, відвідайте наші зруйновані міста, я готовий вас провести. Ми співпрацюємо з міжнародною комісією, яка розслідує військові злочини проти населення та цивільної інфраструктури».

Скільки може тривати опір Маріуполя?

«Це диво, як довго це триває. У Москві вірили, що в кінці лютого місто впаде за кілька годин. Злочини, скоєні в Маріуполі, в тисячу разів серйозніші, ніж у Бучі. Але, що б не сталося, Маріуполь зрештою буде нашим, ми його повністю повернемо. У червні 2014 року його окупували росіяни, а невдовзі наші війська з батальйоном «Азов» звільнили його. Зараз диво в тому, що наші чинять опір 60 днів. Сам Путін не розуміє, як вони ще можуть воювати в руїнах. Правда в тому, що ми створили одні з найкращих Збройних сил у світі».

На Донбасі російські війська захопили 42 села, а їхні генерали кажуть, що мають намір захопити весь південь країни, включаючи Одесу.

«Знову звертаюся до європейців: не вірте російському президенту і не бійтеся його. Він втратив понад 21 000 військових,  тисячі танків і БМП, зміг перетворити свій найкращий чорноморський крейсер на підводний човен і приховати це від своїх громадян. Разом ми зможемо перемогти його і зробити так, щоб наша ідея Європи перемогла».