Порошенко на BBC розповів, чи готова Україна до членства в ЄС і чому важлива внутрішня єдність

Петро Порошенко в ефірі BBC заявив, що Україна підписала заявку на членство у Євросоюзі кров’ю своїх захисників та цивільних жертв російської агресії.

Ведуча BBC відзначила, що Порошенко наполягає на початку передвступних переговорів вже цього року, і запитала – чи дійсно Україна готова до членства в ЄС.

«Без сумніву, тому що Україна зараз захищає Європу, бореться за свободу, бореться за демократію. Я пишаюся тим, що я як президент України у 2014 році мав честь підписати Угоду про асоціацію. І сьогоднішній Саміт відбувається в рамках Угоди про асоціацію, про поглиблену та всеосяжну угоду про вільну торгівлю і безвізовий режим. А нашу заяву про вступ ми підписали кров’ю українських вояків, кров’ю українських жертв», – говорить Порошенко.

«Це перший Саміт після того, як Україна офіційно отримала статус кандидата на вступ до ЄС. Це перший Саміт, який відбувся після широкомасштабної агресії росії. І в цій ситуації підтримка прагнення України до членства Президентом ЄС, Президентом Європейської Комісії та 16 єврокомісарами справді показова», – вважає Петро Порошенко. 

Ведуча також зауважила, що є занепокоєння щодо корупційних скандалів останніх днів, і запитала, чи достатньо влада робить для викорінення корупції, щоб відповідати критеріям членства в Євросоюзі.

«Ми створили ефективну антикорупційну незалежну інфраструктуру, включаючи Антикорупційне Бюро та Спеціальну Антикорупційну прокуратуру. Ми створили абсолютно незалежний спеціальний Антикорупційний суд. На жаль, є велика кількість корупційних скандалів, які абсолютно неприйнятні під час війни. Як це можна зупинити? Це не тільки незалежний суд, не тільки верховенство права, не тільки підзвітність і прозорість. Надзвичайно важливий момент – не допустити відкату реформи, бо це руйнує всю систему. Це не має бути просто показовою відставкою корупціонерів, міністрів чи депутатів. Ефективним результатом буде, якщо вони будуть у в’язниці. У цій ситуації – це відповідальність перед нашими солдатами. Правоохоронні органи мають розслідувати корупцію, а не опозиція. І вони повинні розуміти, що ми зараз живемо у зовсім іншому світі», – пояснює Порошенко.

Ведуча BBC також нагадала про минулорічне переслідування Порошенка. Вона зауважила, що справа, яку назвали політично вмотивованою, теж порушує питання про довіру до української системи.

«Агент росії, який зараз перебуває під санкціями, який зараз втік до росії, який працював в адміністрації президента і працював на росію, розпочав це розслідування. Він зараз в росії, і він зараз проти України. А що я роблю зі своєю командою протягом цього року?  Ми забезпечуємо наші Збройні Сили», – констатував Порошенко.

Ведуча також уточнила, чи з огляду на ті події змінились стосунки Порошенка із Зеленським.

«24 лютого о десятій ранку, відразу після того, як російські ракети обстріляли Київ, ми з президентом Зеленським організували зустріч, потиснули руки. І я сказав, що «ми не воюємо між собою,  ми солдати і ми повинні бути об’єднані навколо України». Наша єдність і єдність всього українського народу, єдність всього світу з Україною була одним із ключових факторів того, як ми можемо зупинити російські війська. Це і зараз є ключовим фактором – і не тільки для нашої перемоги», – переконаний Порошенко.

П’ятий Президент також закликав західних партнерів посилити санкції проти росії і дати Україні необхідне для перемоги озброєння.

«Ключ від миру не у Вашингтоні, Лондоні, Брюсселі чи Києві. Ключ від миру в руці путіна у москві, і ми повинні бути рішучими та єдиними, щоб реалізувати п’ять пунктів. Пункт номер один – це зброя.  Обов’язково повинні бути танки, обов’язково F16 і багато іншого.  Друге – це санкції. У путіна не повинно бути грошей на фінансування війни. Третє – це справедливість і відповідальність путіна. Четверте – фінансова допомога Україні. І п’яте, і без цього нічого не буде, ми повинні мати членство в ЄС, запрошення України бути членом НАТО», – говорить Порошенко.

Він наголосив: путін розуміє тільки мову сили. «Все, що путін сказав, не має значення. путін розуміє тільки одну мову, і це не російська і не англійська. путін розуміє мову єдності та сили. І з путіним треба навчитися розмовляти цією мовою», – наголошує Порошенко.