Сергій Таран. Про українське зерно в Польщі

У міжнародній політиці нікого не цікавлять твої емоції. Цікавить лише результат. І тому справжні лідери вдаються до карколомних маневрів , аби принести цей результат своїй країні. Вони можуть укладати і анулювати угоди, прагматично використовувати міжнародні норми і міжнародні організації, сварити демократів і обійматися з диктаторами, робити цинічні заяви і пускати сльозу у прямому ефірі, – все має працювати заради національних інтересів і дуже конкретного результату. А якщо немає цього результату, то щось не так не зі світом, а з тобою. З твоїми здібностями бути справжнім міжнародним лідером і дипломатом.

Я не знаю, що треба було мати в голові, аби зуміти зіпсувати стосунки з нашим ключовим партнером в ЄС. З тим партнером, без якого переозброєння української армії було би, м’яко кажучи, складним. Бо замість прямої судової конфронтації можна було б додуматися, наприклад, до того, щоби:

  • ініціювати перед Єврокомісією фінансування створення спільної аграрної інфраструктури, аби разом з Польщею торгувати українським зерном з країнами поза ЄС;
  • ініціювати довгі переговори за участі профільних міністерств;
  • лобіювати перед Єврокомісією кращі рішення, зокрема, додаткові компенсації польським фермерам;
  • відкласти будь-які рішення до завершення виборчої кампанії у Польщі;
  • можна було просто трохи помовчати.

Але ж ні. З усього цього ми обрали негайний публічний скандал. Прямо під час надважливої Генасамблеї ООН, де вкотре тестувалася єдність Заходу допомагати Україні.

Так, звісно, треба захищати інтереси українського бізнесу за будь-яких обставин. Але ще важливіше вміти правильно зважувати пріоритети – що важливіше інтереси аграріїв чи фізична безпека країни?

Вміння розставляти пріоритети – важлива ознака зрілості будь-якого міжнародного лідера.

І знову таки. Нікого не цікавлять твої емоційні репризи. Цікавить лише результат. І якщо цей результат – зіпсуті відносини під час війни з сусідами, які дають нам зброю, – це точно не той результат, який нам потрібен.