Ніна Южаніна звернулась до влади: не ліквідовуйте ринок мікрокредитування, якщо ви не можете запропонувати людям нічого взамін


Народна депутатка з фракції «Європейська Солідпарність» Ніна Южаніна розкритикувала законопроєкт від Нацбанку №9422 про обмеження максимальних ставок мікрокредитувальників, який руйнує існуючий ринок дрібних позик, не пропонуючи альтернативних варіантів для таких позик. Про це вона сказала під час обговорення законопроєкту в парламенті.

«За перші пів року 2023 року мікрокредитами скористалися 4 мільйони українців. Середня сума кредиту була 4500 гривень. Насправді зараз треба підійти абсолютно з розумінням спроможності фінансових компаній, які надають такі мікрокредити. Бо держава через банківську систему, як і Національний банк, нічого не запропонувала простим людям, щоб швидко могли взяти на декілька днів ці кредити», – наголосила депутатка.

Вона розповіла, що в альтернативному законопроєкті запропоновано на час воєнного стану запровадити ставку 2,5% і після закінчення воєнного стану – ставку 2%.

«Зараз дуже критична ситуація в людей. Якщо ви приймете основний законопроєкт – більшість компаній не зможуть покривати 75% неповернення кредитів», – підкреслила Южаніна.

«Насправді треба наводити порядок. Фінансові компанії – сім із них, які найбільше надають кредитів, погоджуються і на посилення оцінки кредитоспроможності, і на удосконалення інших механізмів, але щоб зберегти мікрокредитування. Вони погоджуються і на зменшення відсотку – вони надають розрахунок, який обґрунтовано надає їм можливості надавати кредити під 2,5% зараз на перехідний період, і потім – під 2%», – зазначила депутатка.

«Переходячи в цивільний спосіб роботи по мікрокредитуванню, не руйнуйте те, що вже напрацьовано. Потрібно зробити, щоб людей не обдурювали, потрібно писати і вчити – і багато пунктів у цьому проєкті закону є реально потрібними. Але не ліквідуйте мікрокредитування як таке. Бо завтра в суспільстві буде страшна ситуація і ви не допоможете, бо нічого на заміну не підготували», – наголосила Ніна Южаніна.